Dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie pisemnej umowy o zaopatrzenie w wodę i/lub odprowadzanie ścieków zawartej pomiędzy przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług.
Umowa może być zawarta z osobą która posiada tytuł prawny do korzystania z nieruchomości – budynku do którego ma być dostarczana woda lub odprowadzone ścieki albo z osobą, która korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym - Ustawa z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U.Nr.123 poz. 858 z póź.zm.)
Pobór wody z urządzeń wodociągowych lub odprowadzenie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych Spółki bez zawarcia umowy pisemnej zgodnie z obowiązującą ustawą jest nielegalny i podlega karze grzywny.
Jeżeli kupili lub sprzedali Państwo nieruchomość która jest przyłączona do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej, należy bezzwłocznie przepisać umowę na korzystanie na nowego właściciela nieruchomości.
W tym celu nowy właściciel nieruchomości winien wystąpić do PWiK z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy o zaopatrzenie w wodę i/lub odprowadzanie ścieków (wniosek do pobrania na stronie internetowej) oraz dostarczyć niżej wymienione dokumenty:
Zmiana odbiorcy
Do zmiany odbiorcy niezbędne są następujące dokumenty:
1. Akt notarialny lub postanowienie sądu.
2. Dowód osobisty.
3. Informacja o stanie wodomierza, od którego ma być nowy odbiorca (protokół zdawczo - odbiorczy zawierający numer i stan wodomierza na dzień przekazania podpisany przez stronę przekazującą i przejmującą).
4. Pisemne oświadczenie dotychczasowego Odbiorcy usług o rozwiązanie umowy z PWiK.
5. Wniosek o zawarcie umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków dla nowego Odbiorcy (druk do pobrania).
6. Akt zgonu – w przypadku śmierci odbiorcy.
7. Jeżeli odbiorca nie posiada prawa własności do posesji, umowa może być zawarta na podstawie złożenia przez odbiorcę stosownego oświadczenia.
Nowy odbiorca
Do zawarcia umowy z nowym odbiorcą niezbędne są dokumenty:
1. Akt notarialny lub postanowienie sądu.
2. Wniosek o zawarcie umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków (druk do pobrania).
3. Dowód osobisty.
Dodatkowo
dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą
► zaświadczenie o nadaniu nr REGON
► decyzja o nadaniu nr NIP
► zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej
► ewentualne pełnomocnictwo dla osób podpisujących umowę, jeżeli te osoby nie są wymienione we właściwym rejestrze
dla instytucji - zakładów pracy
► dokument stwierdzający stan prawny nieruchomości (akt notarialny, umowa najmu zawierająca zapis obowiązku zawarcia przez najemcę umów na media)
► dokumenty rejestrowe – KRS, NIP, REGON
►pełnomocnictwo dla osoby załatwiającej sprawę.
dla Wspólnoty Mieszkaniowej
► zaświadczenie o nadaniu nr REGON
►decyzja o nadaniu NIP
►uchwała o wyborze Członków Zarządu Wspólnoty ze wskazaniem siedziby Wspólnoty wraz z listą głosujących.
► pełnomocnictwo dla Zarządcy do zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę i/lub odprowadzanie ścieków bądź umowa o powierzeniu zarządzania budynkiem, jeżeli umowa o zaopatrzenie w wodę i/lub odprowadzanie ścieków nie będzie podpisywana przez Zarząd Wspólnoty.
►aktualny wypis z właściwego rejestru lub zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej albo umowa spółki (w przypadku spółki prawa cywilnego) oraz decyzja o nadaniu nr NIP, REGON osoby prawnej lub osoby fizycznej, którą Wspólnota wybrała jako Zarządcę Wspólnoty.